Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Stana Božović i ambasadorka Brazila u Srbiji Marija Klara de Abreu Rada razgovarale su danas o unapređenju bilateralne saradnje u agrarnom sektoru.
Na sastanku je ocenjeno da Srbija i Brazil imaju značajan prostor za jačanje partnerstva u oblasti poljoprivrede, fitosanitarne zaštite i trgovine poljoprivredno-prehrambenim proizvodima, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede.
Posebna pažnja posvećena je trgovinskoj razmeni, veterinarskoj i fitosanitarnoj politici, kao i razmeni iskustava u primeni savremenih poljoprivrednih tehnologija, održivoj proizvodnji i razvoju agroindustrije.
Na sastanku je bilo reči o postupku procene rizika za izvoz svežih jabuka iz Srbije na brazilsko tržište, a sagovornice su ocenile da bi otvaranje tog tržišta predstavljalo značajan podsticaj domaćem voćarstvu i dodatno osnažilo ekonomsku saradnju dve zemlje.
Razgovarano je i o mogućnostima saradnje u oblasti biogoriva, imajući u vidu iskustva Brazila kao jednog od svetskih lidera u razvoju i primeni obnovljivih izvora energije u poljoprivredi.
Kako je saopštilo ministarstvo, trgovinska razmena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda između Srbije i Brazila beleži kontinuirani rast, a obostrani interes usmeren je na dalje povećanje izvoza i stvaranje novih poslovnih prilika za privredne subjekte.
Tokom sastanka predloženo je i formiranje bilateralne radne grupe radi efikasnije koordinacije nadležnih institucija, razmene stručnih informacija i ubrzavanja procedura za realizaciju zajedničkih projekata i unapređenje trgovinske saradnje.
Stana Božović je istakla opredeljenost Ministarstva da nastavi aktivnosti na jačanju partnerstva sa Brazilom i podrži inicijative koje doprinose razvoju saradnje u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.
Moj Vrbas
