HIV i digitalizacija – Bez straha: Važna bezbednost podataka pacijenta

Zdravstveni sistem se ubrzano digitalizuje, a elektronski kartoni postaju deo svakodnevice, pa pitanje ko može da vidi podatke pacijenata i na koji način se oni štite postaje posebno važno za osobe koje žive sa HIV-om, istaknuto je na konferenciji „HIV i digitalizacija – Bez straha“ održanoj u Beogradu, koju je organizovalo udruženje Nacionalni centar za seksualno i reproduktivno zdravlje „Potent“.

Iako savremena terapija omogućava da osobe koje žive sa HIV-om vode dug i kvalitetan život, kako je rečeno na konferenciji, stigma i diskriminacija nisu nestale, one su kao i pre 20 godina, a najveći problemi često nastaju upravo unutar zdravstvenog sistema.

O neophodnosti zaštite podataka obolelih od HIV-a govorili su predstavnici Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, kliničari, predstavnici institucija za zaštitu prava, civilnog sektora i stručnjaci koji učestvuju u razvoju digitalnih zdravstvenih rešenja.

Izvor: Tanjug / Foto: Freepik

 
Podeli vest: